Kačių sterilizacija ir kastracija. Ką reikia žinoti?

Kaciukas

Daugeliui žmonių namuose auginančių katę ar katiną anksčiau ar vėliau iškyla klausimas dėl savo augintinio sterilizavimo. Dažniausiai apninka abejonės ir daugybė klausimų. Taigi, pasistengsime į juos atsakyti.

Kas yra katinų kastracija ir sterilizacija?

Katinų kastracija - tai patinui atliekama nedidelė operacija, kurios metu pašalinamos katino sėklidės. šis būdas susideda iš nedidelio įpjovimo kapšelyje, po kurio nelieka jokių siūlių. Kačių sterilizacija – tai patelei atliekama chirurginė operacija, kurios metu katei pašalinamos kiaušidės ir gimda. Tai sudėtingesnė operacija negu katinų kastravimas, kadangi atveriama pilvo ertmė, tačiau tai patikimas chirurginis būdas apsaugoti jūsų katę. Ne tik nuo palikuonių, bet jeigu atliekama ankstyvame amžiuje, apsaugo katę nuo gimdos uždegimo, kiaušidžių cistų bei pieno liaukų vėžio, infekcijų pavojaus. Dažniausiai šios operacijos atliekamos norint nutraukti reprodukcijos funkciją. Tačiau jūsų augintinio kastracija ar sterilizacija yra ir vienas efektyviausių būdų ateityje išvengti gyvūno susirgimų.

Ką reikia žinoti prieš kastraciją/sterilizaciją?

Abi šios procedūros atliekamos taikant bendrąją narkozę, todėl prieš jas jūsų augintis turi būti nešeriamas mažiausiai pusę paros, t.y. jei susitarėte atvykti į kliniką 10 valandą ryte, tai jau nuo vakaro 22 valandos nebeduokite gyvūnui jokio pašaro. Katės po sterilizacijos/kastracijos atsigauna tą pačią dieną, todėl palikę gyvūną klinikoje ryte, po pietų jau galite jį pasiimti.

Kodėl verta kastruoti?

Nekastruoti katinai namuose gali pradėti žymėti savo teritoriją. O jei katinas išeina į lauką, tai dažniausiai įsivelia į peštynes su kitais katinais ir grįžta sužalotas. Katės rujos metu gali prakniaukti visą naktį ir tai vargina šeimininkus. Dažnai, rujodamos katės pradeda šlapintis nebūdingose vietose - ant lovų, skalbinių, kilimų. Rujos trunka kelis kartus per metus. Kartais, sutrikus hormonų pusiausvyrai, katė gali rujoti net visą mėnesį. Kačių sterilizacija/kastracija užkerta kelią ligoms. Sterilizavus katę, tikimybė susirgti pieno liaukos navikais sumažėja net 90 procentų. Katinai apsaugomi nuo sėklidžių vėžio, jei kastracija buvo atlikta dar iki 6 mėnesių amžiaus. Ši procedūra taupo jūsų pinigus. Nors ji kainuoja nepigiai, tačiau pagalvokite, kiek kainuotų išlaikyti visą kačiukų vadą...

Nuo kokio amžiaus geriausia kastruoti/sterilizuoti savo augintinį?

Dažniausiai šios procedūros atliekamos nuo 6 mėnesių amžiaus, tačiau dėl tinkamiausio kastracijos laiko visada rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Jaunesniems gyvūnams lengviau pernešti šią procedūrą, o vyresnio amžiaus augintiniams prieš kastraciją/sterilizaciją rekomenduojama atlikti kraujo tyrimus.

Dažniausiai užduodami klausimai susiję su kastracija/sterilizacija:

Ar katei reikia nors kartą atsivesti palikuonių?

Sklando mitas, kad katei nors vieną kartą atsivesti palikuonių yra naudinga. Bet jūsų augintinei to visiškai nereikia. Atvirkščiai - po nėštumo katės būna išsekusios, nuvargusios. Atsigauti joms reikia laiko. O šeimininkui surasti naujus namus nekilmingiems kačiukams taip pat nėra paprasta.

Ar gyvūnas priaugs svorio po šios procedūros?

Kad stipriai pasikeis katės elgesys po šios procedūros mažai tikėtina. Tačiau kai kurios katės po operacijos tampa tingesnės ir gali priaugti svorio. Vis dėlto, neverta baimintis, kad po operacijos jūsų augintinis praras žaismingumą ar medžioklinius įgūdžius. Sureaguliavus mitybą ir šeriant subalansuotu pašaru, jis tikrai nenutuks.